Zamknij

Tarcza Samorządowa wstrzyknie kasę do gmin i powiatu

08:50, 25.06.2020 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Na lokalnej konferencji prasowej w swoim biurze poselskim, Henryk Kowalczyk przedstawił nową formę dofinansowania - tym razem dla gmin i powiatu - w ramach tarczy inwestycyjnej - Funduszu Inwestycji Samorządowych

Do naszego powiatu w sumie trafi aż ponad 8.5 mln złotych. Wysokość dotacji wynika z algorytmu kwot zaplanowanych  inwestycji na bieżący rok, ale kwota minimalna to 500 000 zł oraz współczynnik zamożności gmin/powiatów. Aby pieniądze otrzymać należy złożyć wniosek. Pieniądze należy wydać do końca 2021 roku.
 

Krajowa wartość Funduszu Inwestycji Samorządowych to 6 mld zł. Tarcza pozwoli zrekompensować jednostkom samorządu terytorialnego ubytki wpływów z podatków powstałe w wyniku epidemii koronowirusa - powiedziała w środę na konferencji prasowej minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Minister wskazała, że Fundusz Inwestycji Samorządowych jest elementem pakietu stymulującego rozwój gospodarki, który ma wspomóc przedsięwzięcia realizowanych przez gminy i powiaty w całej Polsce. Przypomniała, że to właśnie samorządy odpowiadają za ok. 40 proc. wydatków inwestycyjnych w kraju i nowy fundusz ma wspomóc je zarówno w kontynuowaniu już rozpoczętych przedsięwzięć jak i tych zupełnie nowych.

Otrzymane środki - będzie je można wydatkować do końca 2022 roku - można przeznaczyć na szeroko rozumiane inwestycje np. na drogi, chodniki, żłobki, kanalizacje itp. Mogą one także stanowić wkład własny np. przy inwestycjach realizowanych przy wsparciu z innych środków publicznych np. z Funduszu Dróg Samorządowych.
5 mld zł zostanie podzielonych pomiędzy samorządy gminne "zgodnie z parytetem zaplanowanych inwestycji" na podstawie wyliczonego algorytmu. Przy wyliczaniu kwot dla gminnych samorządów większych i bogatszych uwzględniony będzie tzw. czynnik korygujący. Pozostały miliard złotych z funduszu przeznaczony będzie dla powiatów, przy czym poziom grantu, podobnie jak w przypadku gmin, też będzie wyliczany przy pomocy algorytmu.

(PAP) ewes/ dym/

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz