Goście audycji "Śniadanie w Trójce" w Programie Trzecim Polskiego Radia byli pytani o możliwość wprowadzenia w Polsce rozwiązań podobnych do tych we Francji, gdzie głównie osoby zaszczepione będą mogły korzystać na przykład z centrów handlowych, niektórych usług oraz instytucji kultury. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział ponadto, że od połowy sierpnia szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe dla lekarzy i pracowników placówek opiekuńczych.
W tej chwili nie rozważamy wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19, stawiamy na promocję - mówił w sobotę wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Marcin Kierwiński (KO) uważa, że należałoby rozważyć dodatkowe korzyści dla osób zaszczepionych.
Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski ocenił, że Polska bardzo kiepsko promuje szczepienia przeciw COVID-19. Jak zaznaczył, wielu polityków partii rządzącej podważa sam proces szczepień, co działa na ludzi zniechęcająco. Podkreślił, że brakuje "spontanicznego i strategicznego myślenia o szczepieniach".
"Dlaczego rząd Prawa i Sprawiedliwości, premier (Mateusz) Morawiecki, minister (Adam) Niedzielski nie zaproponują np. mobilnych punktów szczepień na plaży?" - pytał Gawkowski.
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel zaznaczył, że czołowi politycy PiS są już zaszczepieni i sami do tego zachęcają. Wskazał, że w Polsce akcja promocji szczepień odbywa się m.in. poprzez spoty telewizyjne, billboardy i zaangażowanie znanych ludzi.
Pytany, czy rząd rozważa wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, odparł że "w tej chwili żadnej takiej decyzji nie ma". "W tej chwili stawiamy na promocję, apelujemy, dajmy przykłady" - wskazał Fogiel.
Zaznaczył jednocześnie, że sytuacja będzie analizowana. "Chodzi o to, żeby osiągnąć odporność populacyjną i to jest kluczowa sprawa" - podkreślił polityk.
Zdaniem Marcina Kierwińskiego (KO) rząd nie ma pomysłu, jak przełamać złą tendencją, jeśli chodzi o spadające zainteresowanie szczepieniami. "Skoro pan prezydent Andrzej Duda mówił jak antyszczepionkowiec, skoro premier Morawiecki opowiadał, że wirus jest niegroźny, a Rzecznik Praw Dziecka uważa, że szczepienia to są eksperymenty, to ja się pytam, jak ma być budowany dobry przykład w polskim społeczeństwie?" - wskazał Kierwiński.
Według niego oprócz kolejnych działań promocyjnych, należałoby rozważyć dodatkowe benefity dla osób zaszczepionych. "Nie jestem zwolennikiem przymuszania kogokolwiek do szczepień, ale dodawanie pewnych określonych, nowych możliwości dla tych osób, które są zaszczepione powinno być rozważone" - powiedział poseł. Zaznaczył, że kolejne fale pandemii zaskakiwały rząd PiS i teraz może być podobnie.
Prezydencki doradca Paweł Sałek zwrócił uwagę, że szczepienia powinny być indywidualną decyzją obywateli. Jego zdaniem ewentualne restrykcje dla osób niezaszczepionych "wchodzą w bardzo ważną sprawę pewnych swobód obywatelskich".
Dodał jednocześnie, że bardzo pozytywnie ocenia obecny system szczepień w Polsce. Sałek podkreślił, że prezydent Andrzej Duda jest osobą zaszczepioną przeciw COVID-19 i sam wielokrotnie zachęcał do szczepień.(PAP)
autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ par/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pociągi do Warszawy coraz bliżej
Głos mieszkańców i pasażerów ! Proponujemy, aby linia kolejowa biegła bliżej zabudowy miejskiej Pułtuska, a nie wzdłuż obwodnicy, mimo że obwodnica znajduje się w granicach miasta. Dlaczego to ważne dla mieszkańców i pasażerów: Przystanki bliżej miasta oznaczają, że można dojść pieszo lub dojechać rowerem, bez konieczności korzystania z samochodu. Kolej będzie wygodna do codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy usług w Warszawie i Legionowie. Więcej pasażerów korzystających z linii oznacza częstsze kursy i lepszą obsługę. Linia bliżej miasta wspiera rozwój Pułtuska jako lokalnego centrum i zwiększa dostępność transportu dla całej społeczności. Kolej powinna służyć mieszkańcom, a nie tylko przejeżdżać obok wzdłuż drogi.
Texas
11:31, 2026-02-28
Pociągi do Warszawy coraz bliżej
Ściema przedwyborcza. Konsultacje społeczne w sprawie kolei przez Pułtusk odbywały się w 2021 roku. Wygląda na to, że mamy podążać za uciekającym króliczkiem
Złoty Rydwan
09:21, 2026-02-28
Zabrakło kilku dni! Nowa droga czeka na słońce
A kto wyremontuje drogę w Bartodziejach? Połamana,dziury,kiedy rusza remont?
Darek
08:51, 2026-02-28
Nowy starosta Powiatu Pułtuskiego
Czopek, karierowicz, kanalia bez kręgosłupa moralnego!
swen
19:07, 2026-02-27