Łączność i bezpieczeństwo cyfrowe
Program Tarcza Wschód obejmuje również działania na rzecz poprawy łączności w rejonach przygranicznych. W wyniku współpracy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni z kluczowymi operatorami telekomunikacyjnymi oraz Ministerstwem Cyfryzacji w 2025 r. uruchomionych zostało siedem nowych stacji bazowych nadawczo – odbiorczych (BTS). Efektem tych działań jest nie tylko poprawa warunków funkcjonowania sił zbrojnych, lecz także realna korzyść dla mieszkańców i użytkowników infrastruktury cywilnej. W wyniku kończącego się procesu relokacji i optymalizacji wykorzystywania częstotliwości radiowych operatorów oraz rozbudowy ich potencjału radiowego planowane jest zwiększenie zasięgu sieci w obszarze funkcjonowania Programu Tarcza Wschód z 89% do 95%. W 2026 roku planowana jest dalsza rozbudowa sieci telekomunikacyjnej poprzez budowę kolejnych kilkunastu stacji bazowych, finansowanych zarówno ze środków resortu obrony, jak i przez operatorów sieci.
Sprzęt wojskowy i uzbrojenie
W ramach programu systematycznie wzmacniane są zdolności bojowe Sił Zbrojnych RP. Oprócz asortymentu inżynieryjnego pozyskiwane są nowoczesne systemy rozpoznania i rażenia. Agencja Uzbrojenia prowadzi prace nad pozyskaniem m.in.: systemu przeciwlotniczego z możliwością zwalczania BSP (kryptonim SAN), a także zarządza podpisanymi umowami m.in. dotyczącymi zakupu transporterów minowania narzutowego BAOBAB-K i BAOBAB-G, bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye, bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS, środków bojowych oraz planuje realizację kolejnych zadań w zakresie pojazdów samochodowych, środków rozpoznawczych, łączności oraz wyposażenia indywidualnego.
Współpraca międzynarodowa
Program Tarcza Wschód wzbudza duże zainteresowanie państw sojuszniczych, które deklarują gotowość do aktywnego udziału w jego realizacji. Rok 2025 był okresem szczególnie intensywnej współpracy międzynarodowej, obejmującej liczne wizyty delegacji wojskowych i rządowych zainteresowanych wymianą doświadczeń w zakresie planowania, budowy i utrzymania infrastruktury obronnej. Kluczowym kierunkiem współdziałania jest współpraca z państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią – oraz z Finlandią, realizowana w ramach wymiany doświadczeń i koordynacji działań związanych z projektem Baltic Defense Line. Równolegle rozwijana jest współpraca z Wielką Brytanią, Niemcami oraz USA, ukierunkowana na wsparcie praktycznej realizacji programu. Od połowy 2026 r. planowane jest włączenie wojsk sojuszniczych w rozbudowę infrastruktury inżynieryjnej na wschodniej granicy Polski.
Złoty Rydwan 15:01, 27.01.2026
Czy to kolejny pretekst na wzięcie potężnych kredytów na koszt Polaków?
Na chwilę obecną rząd zadłużył już Polskę na tyle, że każdy Polak ma 17 tysięcy złotych do spłaty.
Pozostałe komentarze
ROG11:35, 27.01.2026
wyslijcie oddziały specjalnej troski zRvchanych Osrajcow Granicy (ROG)
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Anonimowe zgłoszenia w Pułtusku
Chciałam zgłosić usunięcie bocianiego gniazda we wsi Białowieża.
Joanna
15:51, 2026-03-17
Nocna kontrola w Pułtusku ujawniła więcej
Podstawa prawna do przeszukania rewizji i przeszukania pasażerów?bp tego farmazonu nie da sie czytać. Od legitymowania do przetrzepania w kontroli osobistej droga długa i wymaga mocnych podstaw. Podczas legitymowania pasażera nie ma możliwości kontroli osobistej bez uzasadnionej podstawy. Chyba w tym kwartale was bsw jeszcze nie kontrolowalo co? Już niedługo
ozajasz
16:57, 2026-03-16
Diecezja przygotowuje pielgrzymkę
Wszystko zrobią byle nie ukarać zgodnie z literą prawa księdza popełniającego zbrodnie seksualne
notatiusz
16:53, 2026-03-16
Nowa opłata. Smartfony i laptopy mogą zdrożeć
Dlaczego od czasu zaprzysiężenia Karola Nawrockiego wrzucasz Kopciu same nieiatotne gunwo na portal? Zero info o sytuacji w PL, zero info o kluczowych decyzjach rządu, prezydenta, wetach, aafe, ustawach rozporządzeniach, sytuacji geo, wojnie - zeeo informacji o rzeczach które dotyczą nas i lokalnie. Para głąbów spamuje jakieś antyrządowe bzdety, a w poloju jest słoń, wielki słoń
słodki
15:47, 2026-03-16