Zamknij

Historia

Zdjęcia, dokumenty i archiwalia Pułtuska i powiatu pułtuskiego

Wyjaśniamy, które schody w Kleszewie są zabytkiem

11:02, 08.01.2021 | J.K
REKLAMA

W zasobach Narodowego Instytutu Dziedzictwa umieszczono aż 66 zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie miasta i gminy Pułtusk.

Oczywiście na tej liście znajdują się te, które już na pierwszy rzut oka takimi są: kościoły, mury obronne, kamienice wokół Rynku, obiekty Domu Polonii. Ale też niektóre mogą po prostu zaskakiwać.

Na liście znajdują się np. schody na cmentarzu żołnierzy sowieckich w Kleszewie - podobnie jak sam cmentarz wraz z ogrodzeniem, czy droga dojazdowa do fortyfikacji w Kacicach.

Mamy też stanowiska archeologiczne z epoki żelaza okresu przedrzymskiego (Kleszewo - okolice kościoła św. Stanisława Kostki i Kacice - nad Pełtą a przed Milordem, w Olszaku). Ciekawie sklasyfikowano stanowisko archeologiczne przy ul. Traugutta (vis a vis Zakładu Pogrzebowego)  - opisując je jako pradzieje!

Zabytkowe są części cmentarzy (z ogrodzeniem i furtami przy parafii św. Krzyża, budynki koszarowe, powojskowe budynki mieszkalne przy ul. Wojska Polskiego z 1900 roku, schrony bojowe, fort Lipniki a nawet park z XVIII - XIX przy Domu Polonii.Samym zabytkiem jest zresztą tzw. układ przestrzenny miasta, który powstawał od XIV do XIX wieku.

Więcej o zabytkach w okolicy Pułtuska, przeczytasz tu>

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz